تبلیغات
آموزش نرم افزار های تخصصی - نحوه برقراری ارتباط بین دو کمبو باکس - (قسمت دوم)
در قسمت اول از مطلب نحوه برقراری ارتباط بین  دو کمبو باکس جداول  مربوط به اسامی استانها و شهرها را ایجاد نموده و بین آنها ارتباط برقرار نمودیم و با طراحی یک فرم ، دو کمبو باکس  یکی برای انتخاب نام استان ها و دیگری برای نمایش شهرستانها ایجاد نمودیم . هدف ما این است که با انتخاب نام یک استان در کمبوی مربوطه در  کمبوی دوم فقط اسامی شهرستانهای مربوط به همان استان  فیلتر شده  و به نمایش درآید  . 
برای تشریح مراحل این کار در ادامه مطلب با من همراه شوید .
1.  در قدم اول در نمای طراحی فرم کمبوی مربوط به نام شهرستانها را انتخاب نموده در پنجره  property  در سر برگ Data وارد گزینهRow Source  شده با کلیک بر روی آیکون icon    کلیک نمایید  تا وارد فضای طراحی Query  شوید . 

ارتباط دو کمبو باکس2.  حال در قسمت مربوط به Criteria  مربوط به pk-ostan  عبارت زیر را وارد نمایید 
[Forms]![Form1]![cbo_ostan]

کمبوها و ارتباط آنها
  در واقع با این کد از اکسس می خواهیم که با توجه به نام استان انتخابی در کمبوی مربوطه فقط شهرستانهایی را که عدد درج شده برای pk-ostan آنها متناظر با نام استان انتخاب شده است را فیلتر نماید . یا بعبارت دیگر اکسس نام استان را از کمبوی اول خوانده و در جدول شهرستانها جستجو می نماید که چند بار کد این استان آورده شده است و در مرحله آخر نام شهرستانهایی که کد آنها با نام استان انتخابی یکی است را بر می گرداند.

3.  حال فرم خود را اجرا نمایید مشاهده می کنید که با انتخاب نام یک استان شهر های مربوط به آن استان فیلتر شده اند اما با انتخاب استان دیگری شهرستانهای مربوط به استان قبلی نمایش داده می شوند و در واقع کمبوی مربوط به نام شهرستان ها به روز رسانی نمی شود برای حل این مشکل مراحل زیر را دنبال نمایید . 

 به نمای طراحی فرم خود رفته کمبوی مربوط به نام استانها را انتخاب نموده و از طریق پنجره property  از طریق سربرگ Event  گزینه مربوط به Before Update  کد زیر را در روال مربوطه وارد نمایید . 
کمبها و ارتباط آنهاطبقه بندی: آموزش ACCESS،
برچسب ها:combo box، ارتباط بین دو کمبو باکس، Before update،
تاریخ : چهارشنبه 1 شهریور 1396 | 09:16 ب.ظ | نویسنده : امید شهری | نظرات()
.: Weblog Themes By Bia2skin :.