تبلیغات
آموزش نرم افزار های تخصصی - مقایسه قابلیت های نرم افزار اکسس و اکسل برای مدیریت داده ها - قسمت سوم

انتخاب بر اساس قابلیت  آنالیز اطلاعات 


query pic
1. جستجوها 
اگر شما بدنبال جستجوی اطلاعات درون دیتابیس خود بر اساس شروط مختلف هستید نرم افزار اکسس قابلیت های بیشتری را در برابر اکسل در اختیار شما قرار می دهد اکسس با استفاده از زبان SQL موجود در درون خود امکان جستجو  و بازیابی اطلاعات را در بین یک یا چند جدول  برای شما فراهم می آورد

ایجاد فیلدهای محاسباتی

در اکسس همانند آنچه که در اکسل با استفاده از فرمول ها به انجام محاسبات متعدد می پردازید می توانید با استفاده از قابلیت Expression  به ایجاد فیلد های محاسباتی پرداخته و عملیات های متعدد محاسباتی را بر روی اطلاعات خود انجام دهید . 

2. مدل سازی و تحلیل اطلاعات 
 نرم افزار اکسل دارای قابلیتی به نام  what if analysis  می باشد که با استفاده از آن می توانید به تجزیه و تحلیل اطلاعات پرداخته و با نوشتن سناریو های مختلف و تعیین شرایط منفاوت برای این سناریوها و تجزیه و تحلیل این سناریوها به بهترین و بدترین سناریو دست پیدا نمایید . اما  در مقابل نرم افزار اکسس به هیچ عنوان از همچین قابلیتی برخور دار نمی باشد . 

3. قابلیت  pivot table  و  pivot chart 
 یکی از ابزار های قدرتمند نرم افزار اکسل برای دسته بندی و نیز تجزیه و تحلیل اطلاعات برخورداری از قابلیت pivot table  و  pivot chart می باشد که هر چند که نرم افزار اکسس نیز از این دو قابلیت بهره مند است اما در  این زمینه به توانمندی اکسل نیست . 

دنباله مطلب  در ادامه همین پست مشاهده فرمایید 

انتخاب بر اساس قابلیت چند کاربره بودن 

واقعیت امر این است که هر دو این نرم افزار ها قابلیت استفاده همزمان بصورت چند کاربره را دارند اما در این میان تفاوت هایی در قابلیت ها و روش کار این دو در این خصوص وجود دارد . 

1.دسترسی همزمان چندین کاربر به اطلاعات 
ماهیت نرم افزار اکسس بگونه ای است که امکان دسترسی به اطلاعات را به چندین کاربر از ایستگاههای کاری مختلف را در آن واحد فراهم می آورد . اکسس این امکان را فراهم می آورد چندین کاربر در یک زمان واحد بر روی اطلاعات موجود کار نمایند بدون اینکه اختلالی در عملکرد آن ایجاد گردد . 
نرم افزار اکسل نیز می تواند اطلاعات خود را برای چندین کاربر به نمایش بگذارد اما کار همزمان چند کاربر بر روی اطلاعات اکسل در عملکرد آن اختلال ایجاد می نماید در واقع کاربران اکسس با یکسری از اطلاعات دسته بندی شده سر و کار دارند و لی کاربران اکسل فقط با یک سند مواجه هستند که کار همزمان بر روی آن را دشوار می نماید . 

2.استفاده از قابلیت  share point 
هر دو این نرم افزا ر می توانند با استفاده از  share point اطلاعات خود را در اختیار چندین نفر بگذارند اما نرم افزار اکسس قابلیتهای کاری مختلفی را در این رابطه در اختیار شما قرار می دهد چرا شما می توانید تمام دیتابیس خود را در قالب اکسس از طریق share pointدر اختیار دیگران بگذارید یا با طراحی فرم ها و یا گزارشات مختلف فقط این فرم ها و گزارش ها را با دیگران به اشتراک بگذارید . 
اما اکسل فقط یک قابلیت را در این خصوص در اختیار شما می گذارد و آن هم اینکه کل سند خود را در قالب یک فایل اکسل از طریق share point در اختیار دیگران بگذارید بدون اینکه قاد باشند که چندین نفر بطور همزمان با این اطلاعات کار نمایند 

مطالب مرتبط با این مطلب :


طبقه بندی: آموزش ACCESS، آموزش EXCEL،
برچسب ها:مقایسه اکسل با اکسس، قابلیت چند کاربره بودن، جستجوها، زبان SQL،
تاریخ : دوشنبه 30 مرداد 1396 | 04:12 ق.ظ | نویسنده : امید شهری | نظرات()
.: Weblog Themes By Bia2skin :.