تبلیغات
آموزش نرم افزار های تخصصی - نحوه برقراری ارتباط بین دو کمبو باکس

related combo
کمبو باکس یکی از اشیاء پرکاربرد در طراحی فرم های اکسس هستند که به کمک آنها می توان اطلاعات را به صورت یک لیست به  نمایش در آورد . 

حال فرض نمایید شما دو سری متفاوت از اطلاعات دارید که در عین حال که متفاوت از هم هستند با یکدیگر ارتباط نیز دارند بعنوان مثال اگر شما لیستی از کشورهای مختلف جهان را در یک کمبو باکس و شهرهای مختلف دنیا را در کمبو باکس دیگری فهرست نمایید این دو کمبو باکس با اینکه متفاوت از هم هستند اما در نهایت هر شهری باید متعلق به یک کشور باشد .
حال هدف ما از این آموزش این است که از اکسس بخواهیم چنانچه ما در لیست مربوط به نام کشورها ، یک کشور را انتخاب کردیم در کمبو باکس مربوط به نام شهرها فقط نام شهر های مرتبط به همان کشور (و نه نام تمام شهرها ) نمایش داده شود . 


برای آشنایی با نحوه ارتباط دو کمبو باکس در ادامه مطلب با من همراه باشید . 
ما در این آموزش از لیست مربوط به نام استانها ی ایران و شهرهای مرتبط با هر استان استفاده می نماییم که مطئنا قابل تعمیم به سایر اطلاعات(مثل نام کشورها و شهر های مرتبط با آنها، نام نویسنده و کتابهای مرتبط با آن و .....) نیز می باشد . 

1. در گام نخست شما باید دو جدول مجزا طراحی نمایید . یک جدول برای درج تمامی استانها و جدول دوم برای درج نام تمامی شهرستانها. سپس باید بین این دو جدول ارتباط برقرار نمایید به گونه ای که تمام شهرهای مربوط به یک استان در زیرمجموعه همان استان قرار گیرد .
 برای شروع از تب   creat  گزینه Table  را انتخاب نموده و بعد از ایجاد حدول توسط اکسس به نمای Designe  رفته و آیتم های مربوطه برای ذخیره نام استانها  را   طبق تصویر زیر طراحی نمایید . 
related combo


 

دانلود


2. در گام بعدی جدول مربوط به نام شهرستانها را طراحی و اسامی آنها را وارد نمایید . فقط این نکته را باید در نظر بگیرید که جدول شهرستان ها دارای دو کد خواهد بود یک کد که بعنوان کلید اولیه است و کد دوم مربوط به کد استان مربوطه در جدول استانها می باشد . 
relat combo box

3. در مرحله سوم باید دو جدول مربوط به اسامی استانها و شهرستانها را به هم مرتبط نمایید 

relat combo box

4. اکنون فرمی را طراحی نموده و دو combo box  درون آن قرار دهید . combo boxاول نام استان را ازجدول مربوط به استانها نمایش     می دهد و کمبو باکس دوم نام شهرستانها را از جدول مربوط به اسامی شهرستانها نمایش خواهد داد.

form

هدف ما این است که وقتی که نام یک استان را در combo box اول انتخاب کردیم در combo box دوم فقط شهرستانهای مربوط به همان استان و نه سایر شهرستانها نمایش داده شوند . 

ادامه این آموزش را در بخش دوم از این مطلب ادامه خواهیم داد . 

مطالب مرتبط :


طبقه بندی: آموزش ACCESS،
برچسب ها:combo box، ارتباط دو کمبو باکس در اکسس، شهر و استان،
تاریخ : شنبه 28 مرداد 1396 | 04:18 ق.ظ | نویسنده : امید شهری | نظرات()
.: Weblog Themes By Bia2skin :.