تبلیغات
آموزش نرم افزار های تخصصی - چگونه یک بانک اطلاعاتی ایجاد کنیم
دنیای ما امروزه با اطلاعات فراوانی اخاطه شده است  اهمیت این اطلاعات به گونه ای است که دسترسی به این اطلاعات در بسیاری از جوانب زندگی روزمره ما می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد . از آنجا دامنه این اطلاعات هر روز گسترده تر می شود طراحی سیستمهای کارآمد  برای دسته بندی و مدیریت این اطلاعات جزو یکی از موضوعات کسب و کار بسیاری از شرکت هخای بزرگ شده است .

برای آشنایی با موضوعات مرتبط با بانک های اطلاعات و سیستم های مدیریت پایگاههای داده با مراجعه به ادامه مطلب همراه من باشید . 

بانک اطلاعات (پایگاه داده)چیست ؟ 

بانک اطلاعاتی  -پایگاه داده یا Data base-  شامل مجموعه ای از اطلاعات مرتبط به هم میباشدکه توسط نرم افزارهای مدیریت پایگاه داده ایجاد و مدیریت می شود .

 
,ویژگی های یک نرم افزار مدیریت پایگاه داده  :

1.  ظاهری کاربر پسند داشته و به دور از هرگونه پیچیدگی  کاربر به راحتی بتواند اطلاعات جدید  را در آن وارد نماید. 

2.  از قابلیت بالایی در بازیابی اطلاعات و جستجو داده ها برخوردار باشد و بتواند اطلاعات مد نظر کاربر را از بین دهها ، صدها و یا هزاران داده استخراج  نموده و در اختیار کاربر قرار دهد . 
3.  یک بانک اطلاعاتی خوب باید در عین سرعت و دقت از سطح امنیت قابل قبولی برخوردار باشد و بتواند از اطلاعات خود در سطوح مختلف محافظت بعمل آورد.  

4.   یک بانک اطلاعاتی خوب بانکی است که در آن داده یا داده های تکراری وجود ندارد به جای تکرار در ورود داده ها باید به نحوی بانک را طراحی نمود که یک بار یک داده را وارد نموده و در عوض در چندین جای مختلف از آن استفاده نمود . 

5. یک بانک اطلاعاتی خوب باید بطور همزمان به تعداد زیادی از کاربران خدمت ارائه نماید بدون اینکه در روند سرعت و دقت آن خللی ایجاد شده ویا دچار خطا گردد .  

 

چه  کسانی با یک بانک اطلاعاتی در ارتباط هستند :

بطور کلی سه دسته از افراد هستند که با یک دیتا بیس در ارتباط اند

دسته اول  طراح (ان)  پایگاه داده و یا توسعه دهنده (گان)  یک پایگاه داده هستند . این افراد با  دارا  بودن دانش کار با  پایگاه داده و تجزیه وتحلیل اطلاعات و آشنایی کامل با ملزومات یک بانک اطلاعاتی اقدام به طراحی و تولید یک بانک اطلاعاتی می کنند .

دسته دوم مدیر (ان) یک بانک اطلاعاتی هستندکه به کل بانک اطلاعاتی احاطه داشته و تمامی فعالیت کاربران در رابطه با بانک اطلاعات زیر نظر مدیر(ان) پایگاه داده انجام می شود .

دسته سوم  کاربر (ان) یک پایگاه داده هستند که در واقع گروه هدف محسوب می شوند و پایگاه داده باید به نحوه طراحی و مدیریت شود که بالاترین میزان رضایت را از سوی آنها  به همراه داشته باشد .

 

دیاگرام پایگاه داده

 

 

ادامه مطلب  

 

 


 

مطالب مرتبط :طبقه بندی: آموزش ACCESS،
برچسب ها:پایگاه داده، database، اکسس، نرم افزار مدیریت پایگاه داده،
تاریخ : یکشنبه 7 خرداد 1396 | 10:03 ب.ظ | نویسنده : امید شهری | نظرات()
.: Weblog Themes By Bia2skin :.