تبلیغات
آموزش نرم افزار های تخصصی - 7 راه صرفه جویی در وقت در کار با نرم افزار word

 

ذخیره زمان در کار با word

 

 

در کار با نرم افزار word دو مولفه سرعت در کار و دقت در کار از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است .رسیده به این دو مولفه از دو طریق امکان پذیر است اول افزایش دانش خود وآشنایی با قابلیت ها و امکاناتی که این نرم افزار در اختیار ما قرار می دهد و دوم تمرین مداوم و بکار بستن این دانسته برای کسب تسلط بر آنها .

اگر از کاربران حرفه ای word باشید و چه در محیط اداری و یا تحصیل بخواهید حجم زیادی از اسناد را در کمترین زمان ممکن ایجاد و یا ویرایش نمایید  دانستن بعضی از قابلیتهای به ظاهر ساده اما در عین حال بسیار مفید می تواند نقش مهمی در صرفه جویی در زمان شما داشته باشد .

برای آشنایی با این روشها در ادامه مطلب با من همراه شوید . 

1. فونت پیش فرض را برای نرم افزار تعریف نمایید . 

تعیین فونت پیش فرض این امکان را برای شما فراهم می آورد که با بازکردن نرم افزار word  نیازی به صرف وقت برای پیدا کردن فونت از میان لیست بلند بالای فونت های موجود در نرم افزار نداشته باشید .علاوه بر تعیین اینکه بطور پیش فرض چه فونتی داشته باشید می توانید اندازه و رنگ پیش فرضی برای فونت خود در نظر بگیرید. و نیز می توانید تعیین کنید که با تغییر زبان تایپی خود چه نوع فونتی متناسب با زبان مد نظر و با چه مشخصاتی در اختیار شما قرار گیرد .


 2. صفحه کاغذ خود را تنظیم نمایید

قبل از اینکه شروع به تایپ مطلب خود کنید باید به  تنظیم مربوط به کاغذ و تنظیم حاشیه ها در چهار طرف کاغذ خود

 بپردازید .تعیین حالت افقی بودن یا عمودی بودن کاغذ ، اندازه کاغذ(A4 ،A5و ......) راست چین و یا چپ چین بودن

پاراگراف ها و  تعیین فواصل بین خطوط تایپ شده  قبل از آغاز به کار تایپ  هر چند که در بسیاری از مواردمی تواند الزام

نداشته باشد اماپرداختن به این تنظیمات قبل از شروع به کار مطمئنا زمان زیادی را برای شما چه در حین کار و چه در پایان

 کار ذخیره می نماید .


3. استفاده از قابلیت تکرار آخرین عملکرد 


گاهی پیش می آید که شما در نرم افزار عملی را انجام می دهید فرض کنید که قسمتی از یک متن را Bold میکنید.حال اگر بخواهید همین عمل را در چند جای

 دیگر از متن خود اعمال کنید کافی است قسمت های متن نظر خود را انتخاب نموده و دکمه F4 را از روی صفحه کنید تا این کار برای بقیه قسمتها نیز اعمال

 گردد.


 

استفاده از ّFormat Painter

 

با استفاده از این قابلیت میتوانید فرمتی راکه به یک بخش از سند اعمال کرده اید به سایر بخش ها نیز اعمال نمایید .فرض نمایید که در یک سند چندین صفحه ای نیاز دارید که یک یا چند خط را به صورت زیرخط دار، رنگ آبی و توپر(Bold)   در آورید برای این منظور خط مد نظر خود  را انتخاب و این تغییرات را در آن اعمال کنید سپس این خط  را  انتخاب و  بر روی گزینه  کلیک  نمایید و بعد  Format  painter به سراغ عبارت مورد نظر رفته و با انتخاب آن فرمت مربوطه رااعمال نمایید .

نکته مهم : گاهی نیاز است که فرمت انتخابی را بطور همزمان بر روی چند قسمت مجزا از سند اعمال کنید در این حالت می توانید بعد از انتخاب فرمت مد نظر بر روی گزینه Format Painter  به جای یک بار کلیک  کردن دابل کلیک نمایید حال اینامکان برای شما فراهم است که بطور همزمان از این فرمت در چندین جای سند خود استفاده نمایید . 

 برای آشنایی بیشتر با قابلیت Format Painter کلیپ زیر را مشاهده نمایید . 


 

5. از قابلیت های کاربردی خط کش وTAB  ها غافل نشوید

یکی از ابزار بسیار مفید وکاربردی که استفاده از آن می تواند تاثیر بسزایی در ایجاد و ویرایش اسناد شما داشته باشد خط کش می باشد . این ابزار در تنظیم حواشی کاغذ و تنظیم فرو رفتگی متنها و پاراگراف ها کاربرد زیادی دارد .  tabها نیز در 5 نوع مختلف بر روی ابزارخط کش قرار گرفته در انجام تنظیمات مربوط به حاشیه متن ها و پاراگراف ها نقش بسیار کاربردی دارند . 


 برای آشنایی بیشتر با قابلیت خط کش در محیط Word  اینجا کلیک نمایید .


6.  برای  سهولت در کار خود قالب تعریف نمایید

قالب ها با همان استایل این قابلیت را دارند که یکبار آنها را تعریف نموده و برای دفعات متعدد از آنها استفاده نمایید . فقط کافی است فونت ، اندازه ، رنگ و دیگر مواردی را که نیاز دارید را برای بار اول تنظیم نموده و با ذخیره آنها به دفعات از آنها بهره ببرید .


 برای آشنایی بیشتر با قابلیت style  ها در محیط Word  اینجا کلیک نمایید .


7. از قابلیت clipboard  بهره ببرید .

clipbard این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد که چندین آیتم را در  حافظه کامپیوتر ذخیره نموده و در محل های مورد نیاز برای جای گذاری به آنها دسترسی داشته باشید .


طبقه بندی: آموزش WORD،
برچسب ها:format painter، ruler، TAB، paste،
تاریخ : سه شنبه 2 خرداد 1396 | 07:10 ق.ظ | نویسنده : امید شهری | نظرات()
.: Weblog Themes By Bia2skin :.