تبلیغات
آموزش نرم افزار های تخصصی - اکسل یا اکسس کدام یک ؟

 

اکسس یا اکسل

 

 

 

بسیاری از کاربران برای ایجاد یک بانک اطلاعاتی از خود سوال می کنند که آیا این اطلاعات را در نرم افزار اکسل ذخیره کنم و یا در نرم افزار اکسس ؟

آیا صرف آشنایی و تسلط نسبی بر نرم افزار اکسل میتواند دلیل قانع کننده ای  باشد برای جایگزین کردن نرم افزار اکسل به جای اکسس.

واقعیت این است که هر دو این نرم افزارها از قابلیتهای متعدد و منحصر به فردی برخوردار هستند و در برخی از موارد این قابلیتها  در این دو نرم افزار با یکدیگر اشتراکاتی نیز دارد .

در ابتدا نگاهی به قابلیتهای این دونرم افزار داشته باشیم

 

در اادامه مطلب با من همراه باشید تا به قابلیتهای  این دو نرم افزار بپردازیم

 

اکسس  یکی از نرم افزار های  مدیریت پایگاه داده با قابلیت های متعدد است . اکسس قادر به ذخیره میلیونها رکورد  با داده های فراوان است . با قرار گیری در بستر اینترنت این امکان را فراهم می آورد که در آن واحد به 256 نفر که از نقاط مختلف به این نرم افزار بعنوان پایگاه داده متصل شده اند سرویس دهی کند . با استفاده از زبان VBAکه مورد پشتیبانی اکسس است می توان به سفارشی سازی این نرم افزار پرداخت .

در مقابل نرم افزار اکسل از طیف کاربران گسترده ای برخوردار است تقریبا تمام کسانی که با آفیس آشنایی دارند در کنار کار با    word  و power point آشنایی نسبی با این نرم افزار دارند . این نرم افزار از امکانات  کم نظیری برای ذخیره اطلاعات و آمار و ارقام داشته و می تواند در تهیه چارتها و نمودارها و تجزیه و تحلیلها و محاسبات بسیار خوب عمل کند .

از آنجا کاربران معمولا آشنایی قبلی با محیط کاری اکسل دارند در صورت قرار دادن یک بانک اطلاعاتی در اکسل کاربر راحت تر می تواند از این اطلاعات استفاده نماید . اما این نکته مهم را نباید از یاد برد که شما با استفاده از قابلیتهای کلیدی اکسس -  که خبری از این قابلیتها در اکسل نیست  - به راحتی می توانید برنامه ای طراحی نمایید که کاربر بدون داشتن کوچکترین اطلاعات در خصوص اکسس از این برنامه  به سهولت هر چه تمامتر استفاده نماید .

اکسل این قابلیت را دارد که برای ذخیره اطلاعات work sheet  های متعددی  را ایجاد نماید اما مشکل  از آنجایی شروع می شود که  تعداد این برگه های کاری زیاد شوند  چرا که مدیریت کردن اطلاعات در برگه های مختلف کار را مشکل می نماید و اینجاست که اکسس با قابلیت ذخیره اطلاعات در جداول مختلف و سهولت در مدیریت کردن این جداول و اطلاعات درون آنها برتری خود را در این زمینه به رخ اکسل می کشد .

 

مطالب مرتبط:

- مقایسه عملکرد اکسل واکسس در ایجاد یک بانک اطلاعاتی

 

 

 

 

 طبقه بندی: آموزش ACCESS،
برچسب ها:اکسس یا اکسل، رکورد، برگه کاری،
تاریخ : یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 | 06:00 ق.ظ | نویسنده : امید شهری | نظرات()
.: Weblog Themes By Bia2skin :.