تبلیغات
آموزش نرم افزار های تخصصی - چگونه نتایج حاصل از یک جستجو را در اکسل هایلایت نماییم ؟


جستجو در اکسل

ابزار     
conditional formating یکی از ابزار های کاربردی اکسل می باشد که با کمک آن می توان کارهای مختلفی را در این محیط انجام داد . امروز و در طی این اموزش می خواهیم با استفاده از این ابزار کاربردی به گونه ای عمل نماییم که اکسل یک داده را که می تواند از هر نوعی شامل متن و یا عدد باشد را از ما دریافت نموده و در یک محدوده مشخص آن عبارت را جستجو کرده و در صورت وجود آن در آن محدوده موقعیت آن را را با تغییر در رنگ زمینه ردیف حاضر در آن برای ما مشخص نماید .

برای فرا گیری این روش در ادامه مطلب همراه من باشید .
 برای شروع کار جدول زیر را در نظر بگیرید .


جستجو در اکسل

هدف ما این است که هر عبارتی را که در سلول B2  در ج نمودیم اکسل در جدول اطلاعات مربوطه به دنبال این عبارت گشته و در صورت وجود این عبارت در این جدول سطر مربوط به آن را برای ما با رنگ متفاوتی نمایش دهد .
برای این کار کافی است که ما ابتدا کل  محدوده ای را که در نظر داریم تا در بین اطلاعات آن به جستجو بپردازیم را انتخاب نماییم . هزمان که این اطلاعات بصورت انتخاب شده هستند گزینه conditional formating را از سربرگHome  انتخاب می کنیم

جستجو در اکسل


در پنجره new formating rule  به سراغ آخرین گزینه مربوط به کادر select a rule type یعنی use a formula to determine wich cell to format  رفته و آن را انتخاب می کنیم و در کادر میانی این پنجره عبارت زیر را وارد می کنیم :

IF(ISBLANK($B$2),0,ISNUMBER(SEARCH($B$2,$A5&$B5&$C5&$D5)))=

در مرحله بعد بر روی دکمه Format  کلیک می کنیم تا وارد پنجره زیر شویم
جستجو در اکسل


در پنجره فوق از سربرگ Fill  یک رنگ را به دلخواه انتخاب نموده و بر روی Ok  کلیک نمایید با تایید مجدد پنجره اولیه نتیجه نهایی کار برای شما اماده است حال می توانید برای امتحان یک عبارت را تایپ نموده و بعد از زدن دکمه اینتر نتیجه را مشاهده نمایید .

نمونه فایل را میتوانید از طریق لینک زیر و عضویت در کانال تلگرام دانلود نمایید .


خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می دهم :
- حذف کاراکترها در اکسل
-حذف اطلاعات یک  سطر با عبارات شرطی

طبقه بندی: آموزش EXCEL،
برچسب ها:conditional formating، جستجو، اکسل 2016،
تاریخ : چهارشنبه 22 فروردین 1397 | 05:12 ب.ظ | نویسنده : امید شهری | نظرات()
.: Weblog Themes By Bia2skin :.