قرار دادن خط میانگین بر روی نمودار اکسل

امروز می خواهم شما را با روشی آشنا کنم که به کمک آن بتوانید یک خط میانگین را بر روی یک نمودار اضافه نمایید .
اجازه بدهید در همین ابتدا با یک مثال مطلب را برای شما روشن تر سازم .
فرض کنید که در یک جدول مقادیر فروش چند فروشنده را داشته باشیم و از آنها یک نمودار تهیه کنیم حال اگر بر روی همین نمودار میانگین مقادیر فروش را نیز محاسبه نموده و نمایش دهیم به راحتی می توان در یافت که چه کسی فروش بالاتر از میانگین داشته و چه کسی کمتر از میانگین کلی فروش داشته است .

برای آشنایی با نحوه انجام این کار در ادامه مطلب همراه من باشید .
برای اینکه شما میانگین داده های خود را بر روی نمودار اضافه نمایید در گام نخست باید میانگین داده های خود را محاسبه کنید . برای این منظور می توانید از تابع Average  استفاده نمایید .
جدول اطلاعات زیر را در اکسل در نظر بگیرید .
در گام نخست در سلول F1 فرمول زیر را برای محاسبه میانگین مربوط به مقادیر فروش در ستون E  را محاسبه نموده و آن را به سایر سلول ها این ستون تعمیم می دهیم  .
([مقدار فروش])AVERAGE=

خط میانگین در نمودار اکسلحال کل محدوده ای که می خواهیم از آن نمودار تهیه نماییم را انتخاب نموده و سپس با زدن کلیدهای ترکیبی ALT+F1   یک نمودار ستونی از داده ها تهیه  کنید دقت کنید که این محدوده شامل ستون میانگین نیز می شود .خط میانگین بر روی نمودار


در نمودار بالا ستون های نارنجی رنگ در واقع نمایانگر مقادیر خط میانگین ما  هستند بر روی یکی از آنها کلیک راست نموده و گزینه
Change Series Chart Type  را انتخاب نمایید با این کار پنجره ای تحت عنوان   Change Chart Type برای شما باز می شود در این پنجره وارد سربرگ    All Chart    شده و از ستون سمت چپ آخرین گزینه یعنی Combo    و در قسمت بالای همین صفحه نمودار  با نامClussterd column -line    را انتخاب نمایید . در کادر پایین همین صفحه نیز کمبوی مربوط به خط میانگین را باز نموده و نمودار از نوع LINE  را انتخاب کنید .


خط میانگین در اکسل

نتیجه نهایی کار آماده است و خط میانگین به نمودار اضافه شده است می توانید مقادیر را تغییر دهید تا از درستی کار اطمینان حاصل نمایید .

نمونه فایل در کانال تلگرام قرار داده می شود .
برای عضویت
در کانال و دریافت فایل نمونه   روی تصویر زیر کلیک  نمایید .به سوالات در بخش نظرات پاسخ داده می شود .

خواندن این مطالب نیز توصیه می گردد :
- آشنایی با سی تابع در سی روز
- ممانعت از ورود داده تکراری با پیغام مناسب
طبقه بندی: آموزش EXCEL،
برچسب ها:میانگین مقادیر، نمودار اکسل، تابع Average،
تاریخ : یکشنبه 19 فروردین 1397 | 07:00 ب.ظ | نویسنده : امید شهری | نظرات()
.: Weblog Themes By Bia2skin :.