تبلیغات
آموزش نرم افزار های تخصصی - توضیح نابع Date() با سه مثال کاربردی در اکسس


تصویر مرتبط

توابع جزیی از قابلیت های برنامه اکسس است که با استفاده از آنها می توان به انجام محاسبات و یا بازیابی اطلاعات از درون جداول اکسس پرداخت. اما کاربران یا با هیچ یک از این توابع آشنایی ندارند و یا در صورت آشنایی نسبی  از این توابع استفاده ای که باید و شاید را نمی نمایند . 
من در این وبلاگ و از این مطلب آموزشی به بعد سعی می کنم که به معرفی چند تابع که می تواند کاربرد بیشتری برای استفاده کنندگان اکسس داشته باشد بپردازم و با آوردن مثال هایی عملی در سه سطح مبتدی ، متوسط و پیشرفته به آموزش این توابع بپردازم . امروز و برای شروع کار از تابع  ()Date  شروع می کنم .

در ادامه مطلب همراه من باشید .

تابع ()Date تاریخ جاری سیستم را برای ما نمایش می دهد . سه مثال از نحوه کاربرد این تابع را در زیر مشاهده نمایید .

1. سطح مبتدی

درج خودکار تاریخ روز درون یک فیلد جدول .
فرض کنید جدولی دارید که یکی از فیلدهای آن مربوط به درج تاریخ برای هر رکورد جدید است . مسلما این کار تکراری خواهد بود که بخواهید هر بار تاریخ را خود برای این فیلد وارد نمایید . اما شما می توانید به راحتی این کار را به اکسس بپسپارید تا به محض ایجاد یک رکورد جدید تاریخ جاری سیستم شما را درون فیلد مربوطه درج نماید . برای این منظور جدول زیر را در نمای طراحی در نظر بگیرید .
تاریخ Date در اکسس


 در رکورد مربوط به تاریخ خرید نوع داده از از نوع Date/Time  انتخاب نمایید . برای اینکه تاریخ روز سیستم با هر بار انجام خرید بصورت خودکار در فیلد تاریخ خرید درج گردد کافی است عبارت ()Date = را فیلد Defult Value  وارد نمایید .
تابع Date  در اکسس 2


حال با هر بار بروز رسانی رکورد مربوطه فیلد تاریخ بصورت خودکار تاریخ روز سیستم را بر می گرداند .


2. کاربرد تابع ()Date 
سطح متوسط

ممانعت از ورود تاریخ جلوتر از تاریخ جاری سیستم

فرض نمایید که فیلدی را در اختیار کاربر قرار داده اید و از کاربر می خواهید که تاریخ خاصی را وارد نماید اما نمی خواهید این تاریخ از تاریخ جاری سیستم بالاتر باشد در این حالت کافی است که طبق تصویر زیر در فیلد مربوط به validation Rule  عبارت ()Date =>  با این کار اکسس به هیچ عنوان اجازه نمی دهد که کاربر تاریخی جلوتر از تاریخ روز سیستم را وارد نماید . و از آنجا که وارد نمودن تاریخی بالاتر از تاریخ جاری همراه با یک خطا خواهد بود می توانید برای این خطای احتمالی کاربر نیز یک پیغام مناسب را در قسمت Validation Text  وارد نمایید تا در زمان مقتضی به کاربر نمایش داده شود .

تابع dateدر اکسس


3. کاربرد تابع ()Date 
سطح پیشرفته

درج خودکار تاریخ تغییر رکورد با بروز رسانی هر رکورد

فرض نمایید که جدولی دارای فیلدها و رکوردهای اطلاعاتی مختلف دارید که مدام این اطلاعات می توانند تغییر یافته و یا بروز رسانی گردند حال می خواهیم به اکسس بگوییم که بعد از هر تغییری که در یک رکورد رخ می دهد تاریخ مربوط به آخرین تغییر را برای ما ثبت نماید .
در گام اول باید یک فیلد به جدول خود اضافه نماییم تا آخرین زمان مربوط به این تغییرات را برای هر رکورد بصورت جدا گانه ثبت نماید .
تابع date


اکنون همانطور که جدول شما در نمای طراحی قرار دارد از سربرگ Designe  بر روی گزینه Creat Data Macro را کلیک نموده
از زیرمجموعه مربوطه گزینه Before Change  را انتخاب کنید . 

تابع Dateبعد از این کار اکسس شما را به محیط طراحی ماکرو هدایت می کند در این  پنجره   در کمبوی مربوط به Add New Action

گزینه Set Field را انتخاب نمایید .

ماکرو

حال آرگومانهای این ماکرو را بصورت زیر تکمیل کنید .
تاریخ آخرین بروز رسانی برای فیلد Name
تابع ()Now  برای فیلد value

مثال ماکرو


حال ماکروی خود را ذخیره نموده ونتعاقب آن با ذخیره جدول خود به نمای کاری جدول بروید مشاهده خواهید کرد که برای بار اول هر رکوردی را که وارد نمایید تاریخ و زمان مربوطه در ستون مربوط به آخرین بروز رسانی درج و هرگونه تغییری در مقادیر هر کدام از رکورد ها نیز باعث ثبت تاریخ و زمان دقیق این تغییرات خواهد شد .


خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد می دهم :
- اعلام تغییرات تکس باکس در یک فرم
- درج دایره دور مقادیر مورد نظر در گزارش
طبقه بندی: آموزش ACCESS،
برچسب ها:تابع ()Date، ماکرو، Validation Text، Creat Data Macro،
تاریخ : شنبه 7 بهمن 1396 | 07:57 ب.ظ | نویسنده : امید شهری | نظرات()
.: Weblog Themes By Bia2skin :.