تبلیغات
آموزش نرم افزار های تخصصی - قرار دادن نمودار درون نمودار در نرم افزار اکسلنمودار نهایی


یکی از ترفندهای جالب و البته کاربردی در ترسیم نمودارهای اکسل این است که می توان نمودارهایی ترسیم نمود که با استفاده از آنها  زیرمجموعه های یک نمودار را درون نمودار کلی آن مجموعه ها قرار داد.

برای آشنایی با نحوه انجام این کار در ادامه مطلب همراه من باشید .  


جدول اطلاعات

جدول فوق را در نظر بگیرید. می خواهیم نمودار مورد نظر خود را از اطلاعات این جدول تهیه کنیم. برای این کار مراحل زیر را دنبال نمایید .

1. کل محدوده فوق را انتخاب نمایید .
2. از سربرگ Insert و داشبورد Charts  نموداری تحت عنوان Clustered Chart  را انتخاب نمایید .

انتخاب نمودار

3 .نمودار حاصل باید شبیه نمودار زیر باشد .

نمودار اولیه

4 حالا برویم سراغ تنظیمات مورد نظر خودمان
- در قدم اول با کلیک راست بر روی هر سری از نمودار ها و انتخاب گزینه Add Data Label  مقدار عددی هر ستون را بر روی آن نمایش دهید .
- بر روی یکی ازستون های  نمودار مربوط به جمع کل ( که در نمودار بالا به رنگ خاکستری است ) کلیک راست  کنید در منوی باز شده آخرین گزینه را طبق تصویر زیر انتخاب نمایید .

فرمت نمودار
- بعد از مرحله فوق پنجره زیر  تحت عنوان Format Data Series در سمت راست محیط کاری شما باز می شود .

فرمت کردن نمودار 2

- آیکونی را که دور آن را با دایره قرمز رنگ مشخص کرده ام را انتخاب نموده و تغییرات  را طبق قسمت های زرد رنگ اعمال نمایید .
- حال باید به سراغ فرمت کردن  دو محور عمودی نمودار واقع در سمت چپ و سمت راست نمودار خود برویم . بر روی هر یک از این محورها جداگانه راست کلیک کرده و تغییرات مربوطه را طبق تصویر  زیر بر روی هر دو این  محورها  انجام دهید.

فرمت محورها

- اکنون فقط یک گام دیگر تا حصول نتیجه باقی مانده است و آن هم تغییر رنگ نمودار است برای این منظور نمودار را به حالت انتخاب در آورده و از سربرگ Format وارد داشبورد Shape Style  شده و از طریق گزینه Shape Fill  رنگی را به دلخواه انتخاب نمایید . مابقی تنظیمات را نیز طبق تصویر زیر انجام داده و مقدار عددی گزینه Transparency را برابر 40 قرار داده و در انتها با زدن دکمه OK نتیجه نهایی را مشاهده نمایید .

تنظیم رنگ نمودار

اگر سوالی در رابطه با این آموزش دارید در قسمت نظرات عنوان کنید تا پاسخ داده شود .


طبقه بندی: آموزش EXCEL،
برچسب ها:نمودار حرفه ای، درج نمودار درون نمودار، اکسل،
تاریخ : یکشنبه 14 آبان 1396 | 04:42 ق.ظ | نویسنده : امید شهری | نظرات()
.: Weblog Themes By Bia2skin :.