تبلیغات
آموزش نرم افزار های تخصصی - مقدمه ای بر پایگاه داده و نرم افزار های مدیریت پایگاه داده


پایگاه داده

 

پایگاه داده ، دیتا بیس ، بانک اطلاعات و واژه های از این قبیل را شاید به دفعات و در مکانهای مختلف دیده ، شنیده و یا خوانده  باشید .

تعاریف زیادی برای این واژه ها که همه یک مفهوم واحد را می رسانند را می توانید در کتابها و یا سایتهای اینترنتی پیدا کنید . اما در اینجا من می خواهم تعریف کتابی این واژه ها رو کنار بگذارم و تعریفی مفهومی و محاوره ای از یک پایگاه داده برای شما داشته باشم تا متوجه شوید که اصلا پایگاه داده یعنی چه و چه کاربردهایی در دنیای امروز ما دارد . 


در ادامه مطلب با من  باشید .

 

 

همانطور که خود شما هم می دانید دنیای امروز ، ما دنیای اطلاعات است . یکی از فاکتورهای مهم در حال حاضر امنیت و حفاظت از اطلاعات از یک طرف  و  از طرف دیگر   دسترسی سریع به آنها است . که این خود مسیر طولانی را از سیستمهای بایگانی در نسل قدیم تا سیستم های کامپیوتری امروز را طی کرده است . 

و اما پایگاه داده :


یک پایگاه داده مجموعه ای از اطلاعات سازمان یافته است که در یک فضای خاص جمع آوری شده و قابلیت ویرایش ، حذف و اضافه و جستجو را برای کاربر (ان) فراهم می آورد . 


این فضای خاص میتواند یک اتاق بایگانی در یک اداره یا سازمان و یا یک مدرسه باشد که اطلاعات مربوط به آن سازمان ، اداره و یا مدرسه در داخل پرونده ها و یا پوشه های کاغذی نگهداری می شوند و یا بصورت الکترونیک بر روی کامپیوترها یا سرورها قرار گرفته باشد .

یک پایگاه داده می تواند شامل یک دفترچه تلفن که  در آن شماره تلفن های مختلف بر اساس نام خانوادگی افراد دسته بندی سده است و  یا اطلاعات مربوط به مشتریان یک بانک با هزاران مشتری و حساب های مختلف باشد . 

برای درک بیشتر به مثال زیر توجه کنید .

هر سازمانی در حیطه کاری خود نیازمند اطلاعاتی است . مثلا سازمان ثبت احوال را در نظر بگیرید همه مردم کشور ما در سازمان ثبت احوال دارای یک پرونده هستند اطلاعاتی که از افراد در این سازمان وجود دارد شامل نام و نام خانوادگی هر فرد ، تاریخ تولد ، محل تولد ، مرد یا زن بودن و دیگر اطلاعات شناسنامه ای افراد است . 

پس به تعداد جمعیت کشور در این سازمان از هر فردی اطلاعاتی وجود دارد . مجموعه این اطلاعات در یک محل فیزیکی ( دفاتر و بایگانی های قدیم) و یا فضای مجازی امروزی شامل کامپیوترها و سرورهای این سازمان قرار دارد . برای مدیریت سیستم های قدیمی شغلی به نام کارمند بایگانی وجود داشت که این اطلاعات را در دفاتر ثبت نموده و در مکانی به نام بایگانی نگهداری و یا در صورت نیاز اطلاعاتی را از میان انبوهی از کاغذ و پوشه و سند استخراج می نموده ااست .

برای دسترسی بهتر به اطلاعات هم روشهایی وجود داشت تا هم ثبت و هم یافتن این اطلاعات را آسانتر کند .

اما امروزه سازمان ثبت احوال به جای اینکه اطلاعات افراد را در اتاق های بایگانی نگهداری کند آنها را درون کامپیوترها و سرورها ذخیره می نماید . و به جای کلمه بایگانی به آن بانک اطلاعات یا دیتابیس و یا پایگاه داده می گویند . 

برای درج اطلاعات ،دسته بندی اطلاعات و جستجوی اطلاعات هم از یکسری نرم افزارها استفاده می شود که در اصطلاح به آنها نرم افزار های مدیریت پایگاه داده اطلاق میشود . 

 

 طبقه بندی: آموزش ACCESS،
برچسب ها:اکسس، بانک اطلاعاتی،
تاریخ : دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 | 06:10 ب.ظ | نویسنده : امید شهری | نظرات()
.: Weblog Themes By Bia2skin :.